عوامل سخت افزاری رایج در ایجاد خطای صفحه آبی و رفع آن

 برطرف کردن خطای صفحه آبی یا Blue Screen

همانند بدن ما که جسم ناسالم مستقیماً روان را تحت تاثیر قرار می دهد، در سیستم های کامپیوتری نیز چنین است و تعداد زیادی از خطای صفحه آبی یا Blue Screen با مشکلاتی در سطح سخت افزار مرتبط هستند. از مهمترین این مشکلات می توان معیوب بودن اجزای سیستم، خرابی کابل ها و درگاه ها، کثیف بودن و اکسید شدن اتصالات و شکاف ها و لق زدن قطعات نصب شده، ناسازگاری، ناپایداری به دلیل اورکلاک و ناتوانی منبع تغذیه در تامین توان مورد نیاز را نام برد.
ناسازگاری قطعات جدید: نصب هر قطعه ای لزوما به معنی کارکرد درست آن نخواهد بود، گاهی قطعات به رغم امکان نصب بایکدیگر ناسازگار هستند، همچنین لوازم جانبی قدیمی می توانند چنین مشکلی ایجاد کنند. یکی از دلایل اصلی این ناسازگاری ها می تواند بروز نبودن BIOS و درایورها باشد. برخی موارد نیز سخت افزارها و اجزای انتخابی در سطح فنی و فناوری با یکدیگر سازگاری ندارند.
Firmware مربوط به BIOS : میان افزار یا Firmware مربوط بهBIOS سیستم خود را بروز کنید. در برخی اوقات نسخه های BIOS قدیمی می تواند باعث بروز خطاهای صفحه آبی بشوند ، اینکار را براحتی می توانید از طریق راهنمای مربوطه انجام دهید.
اورکلاک: با اینکه اورکلاک صحیح لزوماً باعث ایجاد مشکلی نمی شود اما قطعات اورکلاک شده شانس بالایی در بروز خطا دارند، برای نمونه ماژول حافظه و یا پردازنده اورکلاک شده ممکن است باعث از بین رفتن داده، ناپایداری و بروز خطای صفحه آبی شود. قطعات اورکلاک شده تحت Load بالا دچار ناپایداری می شوند و از این رو ممکن است که در حالت عادی مشکلی را تجربه نکنید. تنظیماتی مثل تغییرات ولتاژ ، بهینه سازی فضای RAM و سرعت آن و سرعت Clock از مهمترین مواردی هستند که بایستی آزمایش شوند.
دمای بالا: دمای بالا می تواند کارکرد طبیعی اجزای سخت افزاری را مختل کند و از دلایل آن می توان به تهویه نامناسب سیستم، وجود گرد و خاک و از کار افتادن فن ها اشاره کرد. دمای بالای هریک از CPU، مادربرد، RAM و کارت گرافیک می تواند به بروز خطای صفحه آبی منجر شود که البته با سخت افزارهای جدید و امروزی و با وجود مکانیزم های مختلفی که به کار گرفته شده اند، احتمال آن ضعیف است.
خرابی Hard: وجود اشکالات فیزیکی در Hard از یکی دیگر از عوامل رایج بروز خطای صفحه آبی است. یکی دیگر از سناریوها می تواند با درایوهای وضعیت جامد (SSD) رخ دهد. وجود نقص فیزیکی در سطح تراشه های این درایوها می تواند باعث بروز خطای صفحه آبی شود، بویژه اگر سیستم عامل بر روی آن نصب باشد.
خرابی RAM : یکی از موارد مهم در بروز Blue Screen خطاهای مربوط به حافظهRAM سیستم می باشد که بایستی آزمایش شوند ، شما براحتی می توانید با جایگزین کردن RAM سیستم و تست مجدد سیستم بررسی کنید که آیا مشکل از RAM هست یا خیر.
تغییرات اخیر: یکی از عمده ترین دلایل بروز خطای صفحه آبی ؛ تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری اخیر سیستم هستند و از این رو اگر اخیراً تغییر خاصی را اعمال کرده اید،. از عوامل نرم افزاری می توان نصب برنامه های جدید، اعمال تغییرات و تنطیمات، نصب آنتی ویروس و آلودگی به بدافزار را نام برد. از دلایل سخت افزاری می توان نصب قطعات جدید، تغییر قطعات، اعمال تنظیمات جدید بر روی سخت افزارها، اعمال اورکلاک و تغییر تنظیمات بایوس را برشمرد. توصیه می شود که هرگونه تغییر سخت افزاری و نرم افزاری جدید در سیستم را به حالت قبل باز گردانید. برای بازگردانی تغییرات نرم افزاری از قابلیت System Restore خود ویندوز استفاده کنید.
نصب غیر اصولی: برخی مواقع لق زدن و اکسید شدن اتصالات و نصب نبودن صحیح قطعات می تواند عامل بروز خطای صفحه آبی باشد، وسائل USB متصل به سیستم، کابل ها و قطعات نصب شده از جمله Hard و ماژول های RAM را چک کنید.
قطعات و لوازم جانبی: در پاره ای موارد خطای صفحه آبی می تواند ناشی از لوازم جانبی نظیر کارت وای فای، کنترلر گیمینگ، بلوتوث، میکروفن و دیگر وسائل USB و درایو های نوری باشد. برای اطمینان کلیه قطعات بجز اجزای اصلی سیستم (متشکل از مادربرد، پردازنده، ماژول های حافظه ،دیسک سخت یا درایو وضعیت جامد حاوی سیستم عامل، منبع تغذیه و کارت گرافیک) را جدا کنید. در صورتی که مشکل رفع شد به دنبال قطعه ای باشید که احتمالاً دلیل بروز خطای صفحه آبی است. به این منظور آنها را بصورت جداگانه و یکی یکی به سیستم بازگردانید.
در این مقاله شما باعوامل سخت افزاری ایجاد خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen و رفع آن آشنا شدید ، هر چند باز هم این موارد ممکن است نتواند مشکل را حل کند اما معمولا مشکلات افراد در همین چند مورد خلاصه می شود برای آشنایی با عوامل نرم افزاری رایج که باعث ایجاد خطای صفحه آبی می شود به عوامل نرم افزاری رایج در ایجاد خطای صفحه آبی مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *