برطرف کردن مشکل صفحه آبی یا Blue Screen

دلایل به وجود آمدن خطای صفحه آبی یاBlue Screen

خطای صفحه آبی خود خطای خاص و مشخصی نیست و تنها ما را نسبت به وجود مشکل و یا مشکلاتی در سیستم آگاه می کند. بنابراین نباید به خطای صفحه آبی به عنوان یک خطای خاص نگاه کرد. خطای صفحه آبی زمانی رخ می دهد که در سطح سخت افزار و یا نرم افزار و حتی هر دو، سیستم با مشکلاتی مواجه باشد که سیستم عامل قادر به مدیریت و کنترل آن نباشد و به بروز خطای “STOP Error” منجر شود. از این رو عوامل بروز خطای صفحه آبی را می توان به دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم کرد که در ادامه به شرح مهمترین و اصلی ترین عوامل نرم افزاری خواهیم پرداخت برای مطالعه عوامل سخت افزاری به عوامل سخت افزاری رایج در ایجاد خطای صفحه آبی مراجعه کنید.
عوامل نرم افزاری رایج در ایجاد خطای صفحه آبی
اصلی ترین عامل بروز خطای صفحه آبی بدون شک اشکالات نرم افزاری است. این مشکلات شامل موارد زیرمی باشد:
– ناسازگاری نرم افزارها و سیستم عامل
– استفاده از نسخه های آزمایشی نرم افزارها و سیستم عامل
– نصب درایورهای ناسازگار
– آلودگی به بدافزارها
– نرم افزارهای امنیتی : برخی مواقع نرم افزارهای امنیتی می توانند خود عامل بروز خطای صفحه آبی باشند. از دلایل آن می توان به ناتوانی در پاک سازی بدافزارها و نصب همزمان دو یا چند برنامه امنیتی اشاره کرد.
– درایورهای نرم افزاری سطح هسته یا kernel: اگر نرم افزارها بطور همزمان برخی منابع حیاتی سیستم را به طور همزمان درخواست کنند، احتمال بروز خطای صفحه آبی وجود دارد. از جمله این نرم افزارها می توان آنتی ویرس ها، فایروال ها و برنامه های بهینه سازی را بر شمرد.
– آسیب به Registry : بسیاری مواقع تغییر در تنظیمات و پارامترهای کلیدی رجیستری و استفاده از نرم افزارهای بهینه ساز ویندوز مثل Optimizer ،Registry Cleaner و Tweaker باعث آسیب جدی به رجیستری می شود و همین باععث بروز خطای صفحه آبی می شود.

رفع خطای صفحه آبی

با اینکه صفحه آبی مرگ جزئیات کاملی از خطای رخ داده و یا دلایل آن ارائه نمی هد،؛ اما سرنخ کافی را می توان در آن یافت. در هنگام نمایش BSoD ( خطای صفحه آبی )به کاربر، کدی نیز نمایش داده می شود که همان سرنخ هدف است. برای دستیابی به جزئیات بیشتر در مورد خطای رخ داده، کد خطا را در موتورهای جستجو و یا وب سایت خود مایکروسافت جستجو کنید. اما از آنجایی که سیستم پس از چند ثانیه راه اندازی مجدد می شود، معمولا کسی نمی تواند کد خطا را یادداشت کند، از این رو برای جلوگیری از راه اندازی مجدد خودکار سیستم پس از بروز خطای صفحه آبی ، مسیر زیر را دنبال کنید.

بر روی This PC یا Computer راست کلیک کرده و properties را انتخاب کنید، در پنجره ظاهر شده بر روی Advanced system settings کلیک و در پنجره جدید به سربرگ Advanced بروید، اکنون بر روی Startup and Recovery کلیک کرده و در پنجره جدید تیک مقابل Automatically restart را بردارید. با این کار در صورت وقوع BSoD( خطای صفحه آبی )، سیستم بطور خودکار راه اندازی مجدد نمی گردد و فرص یادداشت کردن کد خطا را خواهید یافت.
توصیه می شود برای جلوگیری از احتمال رخ دادن مشکلات سخت افزاری بلافاصله بعد از یادداشت کد خطا(STOP Code) و وارد شدن به ویندوز این تنظیم را به حالت قبل برگردانید.

از آنجایی که تشخیص دادن خطا با استفاده از جستجوی STOP Code ها کار زمانگیری است اما اکثر موارد با انجام دادن مراحل زیر مشکل شما برطرف خواهد شد که برخی از این مراحل را می توانید براحتی در سیستم عامل فعلی انجام دهید اما برخی از آنها را بایستی از طریق قسمت Safe Mode ویندوز انجام دهید که ممکن است به دلیل بروز خطا نتوانید از آنها استفاده کنید ، به همین دلیل گزینه هایی که در آنها نیاز به استفاده از Safe Mode می باشد را می توانید نادیده بگیرید (در هنگام بوت سیستم بایستی شما دکمه F8 را بزنید تا وارد منوی Advance Boot Options شویدو از این منو گزینه Safe Mode را انتخاب کنید، برای اطلاع از بقیه گزینه های این منو به قسمت Advance Boot Options در همین سایت مراجعه کنید) با ما قدم به قدم همراه باشید :
1- مهمترین قدمی که برای رفع خطاهای صفحه آبی می توانید در وهله اول این است که از خودتان سئوال کنید که چه کاری را جدیدا بر روی سیستم انجام داده اید ؟ آیا جدیدا یک سخت افزاری جدید ، یک نرم افزار جدید ، یک درایور جدید نصب کرده اید ؟ یا اینکه درایوری را Update کرده اید یا مجددا نصب کرده اید ؟ اگر یکی از این کارها را انجام داده اید شانس زیادی دارید تا متوجه دلیل بروز خطا شوید ، به احتمال زیاد یکی از کارهایی که انجام داده این باعث بروز این خطاها شده است. کارهایی که انجام داده اید را به حالت اول برگردانید و مجددا تست کنید که دچار خطای STOP Code می شوید یا خیر ؟ بسته به کاری که انجام داده اید می توانید موارد زیر را انجام دهید :
• با استفاده از Last Known Good Configuration ویندوز را بوت کنید تا کلید های رجیستری و تغییرات درایورها به حالت اول برگردد ، می توانید با استفاده از توضیحات داده شده در مقاله Advanced Boot Options در همین سایت اینکار را انجام دهید.
• از قابلیت System Restore سیستم استفاده کنید و تغییرات را به حالت اول برگردانید.
Control Panel Recovery Open System Restore انتخابNext برگرداندن سیستم به زمان قبل از ایجاد تغییر جدید
• از قابلیت Roll Back Device Driver در Device Manager برای بازگردان درایور قبلی استفاده کنید.برای اینکار می توانید به توضیحات داده شده درDevice Manager در همین سایت مراجعه کنید.

2- قدم دوم در حل مشکل این است که بررسی کنید که چه میزان فضای خالی در درایو سیستم عامل ویندوز باقی مانده است ، برخی از خطاهای صفحه آبی به دلیل عدم وجود فضای هارد دیسک مناسب بر روی درایور سیستم عامل به وجود می آیند ، سیستم عامل ویندوز حداقل 100 مگابایت فضای خالی نیاز دارد تا بتواند به درستی فعالیت کند ، اگر این فضا را در اختیار نداشته باشد ممکن است دچار مشکل و اختلال شود. پیشنهاد می کنم حداقل 15 درصد فضای دیسک خود را خالی نگه دارید. اینکار را براحتی با حذف چند فایل بدون استفاده از دسکتاپ خود می توانید انجام دهید.

3- قدم بعدی مشکلات مربوط به ویروس ها و کدهای مخرب است ، برخی از ویروس ها و کدهای مخرب می توانند بوت رکورد سیستم عامل که به Master Boot Record یا MBR معروف است را تخریب کنند و یا اینکه Boot Sector سیستم را آلوده کنند. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا آنتی ویروس خود را بروز کنید وسپس یک اسکن کامل از سیستم خود انجام دهید ، اگر سیستم بوت نمی شود می توانید از آنتی ویروس های رایگان قابل Boot استفاده کنید.

4- در صورتیکه هر یک از موارد بالا پاسخگوی نیاز شما نبود ، نرم افزار آنتی ویروس خود را عوض کنید و محصول دیگری که ویروس مذکور را شناسایی می کند را نصب کنید. ممکن است شرکت تولید کننده آنتی ویروس شما هنوز بسته های امنیتی متناسب با ویروس موجود بر روی سیستم شما را ارائه نکرده باشد اما شرکت دیگری اینکار را کرده باشد. شما می توانید نوع ویروس را در اینترنت جستجو کرده و بر اساس آن آنتی ویروسی که آن را تشخیص و حذف می کند را استفاده کنید.

5- قدم بعدی این است که تمامی Update ها و Service Pack هایی که مایکروسافت برای سیستم عامل شما ارائه داده است را دانلود و نصب کنید ، اینکار براحتی با فعال کردن Automatic Update در control panel ویندوز انجام می شود ، مایکروسافت معمولا برای سیستم عامل های خود بعد از انجام تحقیقات بسته های بروز رسانی را ارائه می کند که خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen را درست می کنند.

6- قدم بعدی دانلود و نصب آخرین بروز رسانی های درایورهای سخت افزاری روی سیستم شماست ، درایورها نیز از طرف شرکت سازنده معمولا هر چند وقت یکبار بروز رسانی می شوند ، معمولا دلیل اصلی بروز مشکلات Blue Screen همین درایورهای قدیمی و بروز نشده هستند.

7- همیشه و در همه حال لاگ های سیستم را از Event Viewer بررسی کنید که اگر خطا یا هشداری مشاهده می شود بر اساس Event ID مربوطه بتوانید دلیل بروز مشکل را شناسایی و آن را برطرف کنید ، طبیعی است که هر کد خطایی دارای یک سری مشخصات می باشد که بر اساس آن می توانیم به مشکل اصلی پی ببریم.

در این مقاله شما باعوامل نرم افزاری ایجاد خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen و رفع آن آشنا شدید ، هر چند باز هم این موارد ممکن است نتواند مشکل را حل کند اما معمولا مشکلات افراد در همین چند مورد خلاصه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *