نحوه اندازه گیری دمای CPU

اندازه گیری دمای CPU

اندازه گیری دمای CPU توسط حسگری که روی مادربرد در زیر CPU یا درون خود CPU تعبیه شده انجام می شود. تقریباً تمام مادربرد ها دارای برنامه ای هستند که به شما اجازه مشاهده دمای ثبت شده توسط حسگرها را میدهد. در اینترنت هم برنامه های زیادی را میتوان یافت که توانایی انجام این کار را دارند که می توان به Motherboard Monitor و Hardware Sensors Monitor اشاره نمود.
Motherboard Monitor : برای اندازه گیری دمای CPU برنامه ای بسیار مفید است نه تنها به علت اینکه به راحتی از طریق نوار وظیفه ویندوز قابل دسترس می باشد بلکه به این دلیل که این نرم افزار به شما اجازه میدهد که هنگامی CPU به دمای خاصی رسید اخطاری پخش شود و شما را برای جلوگیری از خطرات احتمالی مطلع سازد. این برنامه همچنین توانایی نشان دادن دور فن های سیستم و همچنین میزان ولتاژ منبع تغذیه را دار است. اگر شما قصد دارید سیستم خود را overclock نمائید استفاده از این برنامه جداً توصیه می گردد به این دلیل که هنگامی سیستم شما overclock شده است این برنامه دمای CPU شما را کنترل می نماید.

Motherboard-Monitor
راه دیگر اندازه گیری دمای CPU استفاده از setup مادربرد می باشد. (برای ورود به این قسمت هنگام روشن نمودن سیستم دکمه Del را فشار دهید. البته ممکن است این دکمه بسته به مادربرد شما متغیر باشد ولی معمولاً در همان صفحه ابتدایی کلید مربوطه برای ورد به این بخش معرفی می گردد.) در این قسمت برای دیدن وضعیت دمای CPU باید به دنبال گزینه هایی نظیر “PC Health” “Status”, “System Health”, “Sensors” و یا گزینه هایی شبیه به این ها باشید.

دمای سی پی یو در بایوس
استفاده از setup را نمی توان بهترین راه کنترل دمای CPUدانست به دلیل اینکه مادامی که در محیط setup هستید CPU در حال کارکردن با بیشترین توان خود نیست و نمیتوان بیشترین دمایی که CPU در حالت کار کردن با تمام قدرت تولید می کند را مشاهده نمود به همین دلیل پیشنهاد می شود که از نرم افزارهای مخصوص این کار مانند موارد زیر استفاده شود:
نرم افزارهای تست :
1. اورست
2. Occt
3. Hardware Sensors Monitor
4. Motherboard Monitor
5. TAT

دمای نرمال CPU

دما نرمال cpu باید کمتر از ۶۳ و دمای گرافیک تا ۸۰ درجه می تواند شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *