ویروسی شدن کامپیوتر و لپ تاپ: علائم و نشانه ها

تاریخچه آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus
ژانویه 12, 2019
چطور دو یا چند پارتیشن را باهم ادغام کنیم؟
ژانویه 12, 2019

ویروسی شدن کامپیوتر و لپ تاپ: علائم و نشانه ها

همه ما این احساس عجیب و غریب را تجربه کرده ایم که وقتی به ویروسی مثل سرماخوردگی دچار می شویم سر ما درد می‌گیرد، سرفه می کنیم. همین اتفاق برای سیستم های کامپیوتری رخ می دهد. زمانی که کامپیوتر ویروسی می شود علائم ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر مانند ضعیف عمل کردن مرورگرها ظاهر می شود. در این پست ۱۰ نشانه و علائم ویروسی شدن کامپیوتر را به شما معرفی می کنیم.

نشانه های ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر و راههای جلوگیری از آن در ویندوز

همان طور که اشاره کردیم سیستم های کامپیوتری وقتی ویروسی می شوند مانند انسان در عملکرد روزانه شان با اختلال مواجه می شوند. انسان هنگام بیماری تب می کند، سرفه می کند و … اما علت ویروسی شدن کامپیوتر چیست؟ از کجا ویروسی شدن کامپیوتر خود را تشخیص دهیم؟ در ادامه ما  نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر را توضیح خواهیم داد.

تشخیص آلوده شدن کامپیوتر به ویروس از طریق عملکرد بد مرورگرها

علائم ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر از طرق مرورگرها

در اواسط سال ۲۰۰۰ هنگامی که کاربران صفحات وب را مرور می کردند پاپ آپ هایی روی صفحات وب شان ظاهر می شد.  البته این روزها یک پنجره پاپ آپ تنها زمانی ظاهر می شود که یک آگهی مزاحم باشد. با این حال اگر این پنجره های پاپ آپ را دریافت می کنید ( حتی زمانی که مرورگر شما باز نیست) ممکن است از ویروسی شدن سیستم شما باشد.

علاوه بر نمایش پاپ آپ ها، اگر به طور ناگهانی ابزارهایی به نوار ابزار مرورگر شما اضافه می شود احتمال این وجود دارد که ویروس ها در سیستم شما در حال خرابکاری هستند. اگر موتور جستجو به طور ناگهانی تغییر کرد و یا نتایج جستجو گوگل شما غیرعادی به نظر می رسد پس کاملا مطمئن باشید که کامپیوتر شما ویروس دارد.

علایم ویروسی شدن کامپیوتر و لپ تاپ در ویندوز ۱۰

علائم ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر در ویندوز 10

اگر کسی بخواهد بدون اجازه شما و بدون اینکه شما مطلع شوید وارد خانه تان شود یکی از بهترین راه ها برای ورود به خانه غیر فعال کردن سیستم های امنیتی خانه شما است. این مسئله در مورد ویروس ها نیز صادق است. بعضی از نرم افزارهای مخرب نرم افزار آنتی ویروس شما را غیرفعال می کنند. این ویروس ها حتی می توانند در روال آپدیت شدن آنتی ویروس اختلال ایجاد کنند.

کند شدن سیستم به علت ویروسی شدن کامپیوتر

تشخیص ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر از طریق سرعت ویندوز

دلایل زیادی وجود دارد که باعث کند شدن عملکرد کامپیوتر شما می شود. شما باید مطمئن شوید که تمام سخت افزارهای شما به درستی کار می کند. اگر همه چیز به درستی کار می کند اما سیستم شما هنوز کند است پس باید به ویروس های مخرب مظنون شد.ویروس ها می توانند برنامه های کاربردی و سرویس هایی که اجرا می شوند را در پس زمینه خراب کنند و می توانند تاثیرات فوق العاده ای مخربی بر عملکرد کامپیوتر شما داشته باشند.

آیا فایل های شما ناپدید می شود؟ کامپیوتر شما ویروسی شده است

در سال های اخیر باج افزارها شیوع پیدا کرده اند. این ویروس تمام فایل های شما را رمزگذاری می کنند. تنها راه باز کردن این فایل های رمزگذاری شده این است که به سازنده باج افزار پول پرداخت کنید و غالبا بیت کوین قبول می کنند. اما تضمینی برای اینکه آنها کلید را به شما بدهند وجود ندارد امکان دارد پرداخت را انجام دهید اما آنها کلید فایل های رمزگذاری شده را در اختیار شما قرار ندهند. پس بهترین حرکت دفاعی که شما می توانید انجام دهید بکاپ گیری مداوم فایل هایتان است.

به شما پیشنهاد می کنیم که به سازنده باج افزار پول پرداخت نکنید. اشکال دیگری از نرم افزارهای مخرب نیز وجود دارند که سخت شناسایی می شوند و شما تنها زمان باز کردن فایل ها متوجه حضور آنها خواهید شد. با این حال اگر تعداد زیادی از اطلاعت خود را از دست داده اید شما باید به دنبال شناسایی ویروس کامپیوتر باشید.

اتصال ضعیف شبکه یکی از علایم ویروسی شدن کامپیوتر

اتصال ضعیف شبکه یکی از علایم ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر

اگر از اتصال ضعیف شبکه خود رنج می برید و خطاهای اتصال به اینترنت برای شما اتفاق می افتد ممکن است سیستم شما به یک ویروس مخرب آلوده شده باشد. ممکن است فکر کنید که عجیب است که یک ویروس باعث توقف اتصال شما به اینترنت شود. با این حال برخی از نرم افزارهای مخرب هستند که تنظیمات شبکه شما را تغییر می دهند و یک پراکسی را اضافه می کنند و دسترسی شما به اینترنت را متوقف می کنند. یکی از راههای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر این است که یک ابزار حذف نرم افزارهای مخرب مانند Malwarebytes را روی کامپیوتر دیگر دانلود کنید و از طریق USB آن را به دستگاه آلوده منتقل کنید.

جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر برای اجتناب از باز نشدن برنامه ها

ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر و باز نشدن برنامه ها

برنامه ها می توانند به دلایل مختلفی باز نشود و پاسخی ندهند. خوشبختانه راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید برنامه های مختلف را ببندید و به کار خود ادامه دهید. اگر مراحل عیب یابی منظم تاثیری ندارد احتمال این وجود دارد که نرم افزارهای مخرب داشته باشید. اگر شما تجربه صفحه مرگ آبی (BSOD) را داشته باشید و مطمئن باشید که مشکلات سخت افزاری ندارید باز هم احتمال ویروسی بودن سیستم شما وجود دارد.

از بین بردن ویروس کامپیوتر و حل مشکل پیدا شدن ناگهانی برنامه ها

اگر به طور ناگهانی روی سیستم شما برنامه هایی ظاهر می شود این احتمال وجود دارد که یک Installer مشکوک روی سیستم شما جا خوش کرده باشد. آنتی ویروس شما این برنامه های ناخواسته (PUP) را شناسایی می کنند و به شما هشدار می دهند. اگر هیچ هشداری از نرم افزار امنیتی خود مشاهده نکردید یک اسکن دستی انجام دهید. اگر هیچ چیزی پیدا نکردید یک جستجوی اینترنتی انجام دهید و ببینید آیا شخص دیگری این برنامه را به عنوان PUP گزارش داده است یا نه.

نشانه های دیگر ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر

وقتی که در ویندوز یک مشکل پیدا می کنیم اولین راه حلی که به نظرمان می رسد گرفتن دکمه های Ctrl + Alt + Del است. اما هنگام ویروسی شدن حتی بعد از راست کلیک کردن روی نوار Task bar و انتخاب Task manager، شما هیچ عکس العملی مشاهده نخواهید کرد. شاید منوی Start هم برای شما باز نشود. حتی وقتی شما تلاش می کنید کنترل پنل و یا Command Prompt را باز کنید و باز هم موفق به این کار نخواهید شد. خب در این حالت واضح است که سیستم شما ویروسی شده است.

شناسایی ویروس کامپیوتر از طریق ارسال پیام های اسپم

شناسایی ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر از طریق ارسال پیام های اسپم

اگر از طرف دوستتان یک پیام دریافت کرده اید و از شما سوال می کند که چرا قرص های کاهش وزن و پیام های عجیب و غریب دیگر را توصیه می کنید در حالی که شما همچنین پیامی ارسال نکرده اید این نشان دهنده حضور نرم افزارهای مخرب است.  ویروس ها برای اینکه به دوستان و مخاطبین شما انتقال پیدا کنند طوری طراحی شده اند که در صورتی که کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده باشید بدون اطلاع شما و به صورت اتوماتیک پیغام هایی به دیگران ارسال می کند. در صورتی که مخاطبان شما روی این پیام ها و یا لینک ها کلیک کنند آنها نیز به ویروس آلوده می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *