مقالات, لپ تاپ - PC

اورکلاک چیست؟

یکی از راههای افزایش سرعت و عملکرد سیستم اورکلاک است.قطعاتی مثل رم،کارت گرافیک و پردازنده قابلیت اورکلاک دارند.

اورکلاک به معنای افزایش سرعت کلاک پالس است.بطور ساده یعنی کاری کنیم که سرعت و عملکرد قطعه‌ی اورکلاک شده بالاتر رود.مثلا اگر یک پردازنده با سرعت 2/4 گیگا هرتز کار میکند،با اورکلاک کردن آن،سرعت به 2/8 گیگا هرتز افزایش پیدا میکند.البته باید بدانیم که همه‌ی پردازنده ها این قابلیت را ندارند.

مزیت های اورکلاک

اینکار در قطعاتی چون پردازنده و کارت گرافیک ،سرعت و کارایی را افزایش میدهد.در صورتی که شما از هارد معمولی استفاده (HDD)استفاده میکنید،اورکلاک کردن قطعات موجب افزایش سرعت زیادی نخواهد شد،پیشنهاد میشود از هارد(SSD)استفاده کنید.

معایب اورکلاک

یکی از بزرگترین معایب این کار ،کاهش طول عمر قطعه‌ی سخت افزاری است.چون اینکار بطور چشمگیری دمای قطعه را بالا میبرد و اگر شما از سیستم خنک کننده‌ی مناسبی استفاده نکنید،احتمال سوختگی قطعه وجود دارد.در ضمن با اورکلاک کردن،گارانتی قطعه نیز باطل می شود.اگر پس از اینکار صفحه نمایش سیستم سیاه شد باید تنظیمات را به حالت قبل برگردانید.برای انجام اینکار از طریق منوی بایوس گزینه‌ی Loud system defaults را انتخاب کنید.

در صورتی که قصد اورکلاک پردازنده را دارید ازز سیستم خنک کنندگی مایع (آبی)استفاده کنید.چون این خنک کننده ها خاصیت خنک کنندگی بیشتری نسبت به خنک کننده های بادی دارند ولی طول عمرشان کمتر است.خنک کننده های مایع شامل یک رادیاتور،لوله های انتقال جریان و پمپ هستند.

اگر قصد انجام اورکلاک دارید ،یکی از بهترین نرم افزارهایی که به شما در این مورد کمک میکند برنامه‌ی Msi afterburner است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *