چاپگر, مقالات

تکرار شدن پرینت و راه حل آن

تکرار شدن پرینت

در صورتی که با چاپگر یا پرینتر کار می کنید، حتما با این مشکل روبرو شده اید که گاهی اوقات دستگاه از یک صفحه بطور تکراری چاپ میکند. این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات پرینتر است. تکرار شدن این مشکل بسیار آزار دهنده است، چرا که باعث مصرف حجم زیادی تونر و کاغذ می گردد و نیز موجب این می شود که زمان زیادی از کاربر تلف شود.

در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با علت تکرار شدن پرینت و راه حل این مشکل آشنا کنیم:

دلایل تکرار شدن پرینت در پرینتر

  •  پر شدن حافظه ی پرینتر

  •  بهم ریختن تنظیمات چاپگر

  •  درست نصب نبودن یا به روز نبودن درایور های دستگاه 

راه حل های رفع مشکل تکرار شدن پرینت

 از طریق خاموش و روشن کردن پرینتر

اولین روش برای رفع این مشکل خاموش و روشن کردن دستگاه است. پرینتر را خاموش کرده و از برق جدا کنید. چند دقیقه صبر کنید و مجددا آن را به پریز برق متصل کنید و روشن کنید. با اینکار احتمالا مشکل تکرار شدن پرینت حل خواهد شد و حافظه ی دستگاه پاک می شود.

 از روش تنظیمات دستگاه

روش دوم پاک کردن حافظه ی چاپگر یا پرینتر بررسی تنظیمات دستگاه است. دستورات چاپی که از دستگاههای متصل به چاپگر برای چاپ ارسال می شود، در صف چاپ قرار می گیرند. در بعضی از مدل های پرینتر این دستورات در حافظه ی دستگاه ذخیره می شوند و لازم است که بطور دوره ای پاک شوند. این کار در هر مدل پرینتر با نوع دیگر تفاوت دارد. شما با مطالعه ی دفترچه ی راهنمای دستگاه می توانید پاک کردن حافظه ی دستگاه را انجام دهید. در غیر اینصورت حتما از یک تعمیر کار حرفه ای کمک بگیرید.  برای انجام این کار به چند روش می توان عمل کرد.

در روش اول برای رفع این مشکل از طریق منوی  Start وارد بخش Control panel شده و گزینه ی Devices and printers را انتخاب نمایید. در بین پرینترهایی نمایش داده شده، دستگاه مورد نظر را انتخاب کرده – همیشه این پرینتر با تیک سبز رنگ و کمی پررنگ تر از بقیه نشان داده می شود- روی آن کلیک راست کنید و وارد Printer properties شوید. در کادر باز شده Advanced را انتخاب نمایید و به دنبال گزینه ی Keep printed document بگردید و تیک کنار آن را بردارید. در صورت وجود این تیک عمل پرینت گرفتن تکرار می شود. احتمالا با انجام این مراحل مشکل تکرار شدن پرینت حل می شود. گاهی در تنظیمات دستگاه به نوعی دستور داده شده است که از هر سند بیشتر از یک کپی بگیرد. این دستور در گزینه ی Keep printed document اعمال می شود.

 

در روش بعدی مانند قبل به ترتیب وارد منوی Start و Control panel شوید. سپس گزینه ی Administrative tools را انتخاب کنید. – می توانید در قسمت سرچ Control panel این کلمه را وارد کنید- در پنجره ی باز شده گزینه ی Services را فعال کرده و در کادر باز شده Print spooler را انتخاب کنید و روی آن کلیک راست نمایید. در این قسمت گزینه ی Restart را فعال نمایید. به این ترتیب حافظه ی قبلی دستگاه پاک می شود. نکته ی مهم: در کادر باز شده اگر گزینه ی Stop فعال باشد، عمل پرینت گرفتن برای همه ی پرینترهای متصل به کامپیوتر یا لپتاپ متوقف می شود.

روش دیگر برای رفع مشکل تکرار شدن پرینت به این صورت است که مجددا وارد منوی Start و سپس Control panel شوید. سپس وارد قسمت Devices and printers شده و روی گزینه ی See whats printing کلیک کنید. در این مرحله گزینه ی Printer را انتخاب و Cancel all document را فعال نمایید. با انجام این مراحل تمام دستور چاپ های قبلی پاک می شود. همچنین با اینکار هم مشکل تکرار شدن پرینت و هم مشکل پرینت نگرفتن چاپگر حل می شود.

روش آخر حل این مشکل در ویندوز 10 می باشد. در اینصورت وارد منوی Start شوید و گزینه ی Printers and scanners را انتخاب کنید. در این قسمت تمامی پرینترها و دستگاههای متصل به دستگاه نشان داده می شوند. روی دستگاه مورد نظر کلیک راست کنید  و در منوی پایین کادر گزینه ی Open queue را انتخاب کنید. سپس مثل روش قبلی روی گزینه ی Printer و سپس گزینه ی Cancel all document را انتخاب کنید. در اینصورت همه ی دستورهای پرینت قبلی که در صف انتظار دستگاه بوده اند حذف خواهند شد.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دلایل تکرار شدن پرینت در چاپگر یا پرینتر و روش های رفع این مشکل آشنا کنیم. در صورتی که آشنایی مختصری با تنظیمات پرینتر داشته باشید به راحتی می توانید این مشکل را برطرف کنید. در غیر اینصورت از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *