چاپگر, مقالات

گیر کردن کاغذ در پرینتر

گیر کردن کاغذ در پرینتر

گیر کردن کاغذ در پرینتر یا چاپگر یکی از مهم ترین مشکلاتی است که در کار کردن با دستگاه با آن روبرو می شوید. در صورت بروز این مشکل ارورهای jam in fuser یا paper jam در صفحه نمایش پرینتر نشان داده می شود. مچاله شدن یا گیرکردن کاغذ در پرینتر معمولا به دلیل نوع و جنس نامناسب کاغذ اتفاق می افتد  و کمتر پیش می آید که به دلیل ایراد پرینتر باشد. اگر اطمینان دارید که کاغذ مصرفی دستگاه از نظر جنس و ضخامت مناسب است، باید قسمت های سخت افزاری چاپگر مثل: فیوزینگ، غلطک های هدایت کننده، پیکاپ یا کاغذ کش دستگاه و …. بررسی شوند.

در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با مهم ترین دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر و روش های جلوگیری از این مشکل آشنا کنیم: فیوزینگ یکی  از مهمترین قسمت های پرینتر و بعنوان قلب دستگاه می باشد. کیفیت کاغذ از لحاظ ضخامت و وزن بسیار مهم است.

 مهم ترین دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر

 • غلطک های فیوزینگ آسیب دیده اند. فیوزینگ یکی  از مهمترین قسمت های پرینتر و بعنوان قلب دستگاه می باشد که وظیفه ی اصلی آن تثبیت پودر یا تونر روی کاغذ است. به این صورت که کاغذ پس ازخروج از قسمت کاتریج که در آنجا پودر توسط درام به روی آن منتقل می شود،وارد فیوزینگ می گردد و در این قسمت پودر به اصطلاح پخته و روی کاغذ تثبیت می شود.

  • از نشانه های خرابی فیوزینگ این است که در صورتی که ایرادی داشته باشد، وقتی کاغذ از دستگاه بیرون می آید نوشته ها به روی کاغذ با کشیدن انگشت پاک می شوند.همچنین در آخرین مرحله، کاغذ از بالای فیوزینگ و از بین غلطک های کوچک رد میشود. در کنار این غلطک ها فنرهای ریزی قرار دارند که به همراه غلطک ها کاغذ را به بیرون پرینتر هدایت می کنند. در صورتی که هریک از این فنرها یا غلطک ها حتی به مقدار بسیار کم از جای خود خارج شوند و یا آسیب ببینند، کاغذ گیر میکند و  به درستی از دستگاه خارج نمی شود.

 • کاغذ مصرفی نم دار، مرطوب یا کثیف است. کیفیت کاغذ از لحاظ ضخامت و وزن بسیار مهم است. بطوریکه اگر کاغذ مصرفی برای چاپ نازک تر و یا ضخیم تر از حد استاندارد باشد، در هنگام رد شدن از مسیر خروجی دستگاه گیر می کند و عملیات چاپ متوقف می گردد. همچنین  بی کیفیت بودن کاغذ توسط دستگاههای کپی و پرینترها تشخیص داده می شود و در حین چاپ این نوع کاغذ خرد و تکه تکه می شود. حتی ممکن است تکه های بسیار ریز کاغذ در قسمت های مختلف دستگاه باقی بماندو در طولانی مدت انباشته شود و موجب شود که کاغذ نتواند به راحتی در دستگاه حرکت کند.

 •  نکته ی مهم: مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر ممکن است در اثر حجم زیاد کاغذ گذاشته شده در سینی ورودی پرینتر باشد.

 • در سینی پرینتر بیش از یک نوع کاغذ بارگذاری می شود. در صورتی که در قسمت تنظیمات دستگاه بطور مثال سایز کاغذ را A3 تعریف کرده باشید ولی از کاغذ A4 برای چاپ استفاده کنید، ممکن است کاغذ در دستگاه گیر کند. 

 • یک شی خارجی در مسیر کاغذ وجود دارد. وجود هر شی ریز یا کوچک مثل سوزن یا منگنه وقتی همراه کاغذ وارد دستگاه شود، باعث می شود که کاغذ در پرینتر گیر کند. همچنین اگر منگنه یا سوزن در قسمت های داخلی پرینتر مثل فیوزینگ باقی بماند، موجب آسیب رساندن و پارگی بخش های داخلی فیوزینگ مثل فیلم فیوزینگ یا هات رولر می گردد. 

 • چاپگر در حین عملیات چاپ خاموش شده است. در صورتی که به هر علت مثلا به علت نوسانات جریان برق یا قطعی آن، دستگاه در حین چاپ خاموش شود، مسلما کاغذ در دستگاه باقی می ماند و عملیات چاپ کامل نمی گردد. 

 • پیکاپ یا کاغذ کش پرینتر ایراد دارد. پیکاپ یا کاغذ کش قطعه ای بیضی شکل و از جنس پلاستیک است و وظیفه ی هدایت کاغذ به درون پرینتر را به عهده دارد. به روی سطح این قسمت برجستگی هایی وجود دارد که در اثر تماس آنها با کاغذ و چرخش پیکاپ، برگه به داخل دستگاه کشیده می شود. در اثر مرور زمان این برجستگی ها از بین می روند و سطح پیکاپ صاف میشود و اصطلاحا ساییده می شود و این ایراد با کشیدن انگشت به روی سطح آن قابل لمس است. در اینصورت کاغذ به داخل دستگاه کشیده نمی شود و یا ممکن است بصورت چند تایی وارد دستگاه شود یا اینکه وارد دستگاه می شود ولی به درستی مسیر را طی نمی کند. برای رفع این مشکل باید کاغذ کش دستگاه تعویض گردد.

  • در صورتی که آشنایی اولیه با قسمت های سخت افزاری پرینتر دارید، می توانید با مطالعه ی مقاله ی نحوه ی تعویض پیکاپ یا کاغذ کش در پرینتر و یا مشاهده ی ویدیو ی مربوطه براحتی اینکار را انجام دهید و در غیر اینصورت از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.  

 • کاتریج به درستی در دستگاه قرار نگرفته است. همیشه سعی کنید پس از خارج کردن کاتریج از دستگاه برای شارژ، هنگامی که دوباره آنرا در پرینتر قرار می دهید، اینکار را بادقت و بطور صحیح انجام دهید. چون در غیرر اینصورت و در هنگامی که کاتریج به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، ممکن است کاغذ در دستگاه گیر کرده و عملیات چاپ متوقف گردد. 

 راهکارهایی برای جلوگیری از گیر کردن کاغذ در پرینتر

 •  برای پرینت گرفتن و چاپ همیشه از کاغذ های با کیفیت که برندهای معتبر آن را تولید کرده اند و کیفیت آن را تضمین می کنند، استفاده کنید.
 • همیشه سایز و ضخامت کاغذ را در قسمت تنظیمات دستگاه تعریف کنید.
 • با مطالعه ی راهنمای پرینتر می توانید کاغذ مناسب دستگاه را خریداری و استفاده نمایید.
 • دسته ی کاغذ را در سینی پرینتر تراز و تراز کنید. همچنین گیره های نگهدارنده ی اطراف کاغذ را به درستی تنظیم کنید، به طوری که لبه های کاغذ را مماس با گیره ها باشد.
 • با توجه به ظرفیت و توان کاری پرینتر از دستگاه استفاده کنید. در صورتی که بیشتر ازتوان کاری دستگاه از آن استفاده کنید، مشکلات زیادی مثل گیر کردن کاغذ به دفعات زیاد اتفاق می افتد.

  در صورت گیر کردن کاغذ در پرینتر باید چه کارهایی انجام دهیم؟

 • اولین قدم در صورت بروز این مشکل خاموش کردن دستگاه و جدا کردن آن از پریز برق است.

نکته ی مهم: هیچ گاه مراحل بیرون آورن کاغذ را هنگامی که دستگاه روشن است انجام ندهید، زیرا اینکار باعث آسیب دیدن بیشتر پرینتر شده و نیز ممکن است سبب برق گرفتگی شود.

 • در مرحله ی بعدی سعی کنید به آرامی کاغذ گیر کرده را از پرینتر خارج کنید.
 • در صورتی که در حین بیرون کشیدن کاغذ، قسمت های کوچکی از آن جدا شده و در دستگاه باقی مانده است، بوسیله ی موچین آن را خارج کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دلایل مهم گیر کردن کاغذ در پرینتر آشنا کنیم. همکاران ما آماده ی پاسخگویی به شما در این زمینه هستند.

منتظر مقالات دیگر ما باشید و  ما را در وب سایت Panteaco.irهمراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *