مقالات, لپ تاپ - PC

بازیابی اطلاعات

بازیابی یا ریکاوری اطلاعات به معنی برگرداندن اطلاعات از دست  رفته میباشد. این قابلیت در آن زمان که ابداع شد ، بسیار هیجان انگیز بود و هم اکنون نیز یکی از قابلیت هایی است که به ما یاری میرساند.

با توجه به اینکه فایل شما به چه روشی پاک شدند ، از راه های مختلفی میتوان اطلاعات شما را بازیابی کرد که کلا به دو دسته تقسیم میشوند :

روش سخت افزاری و نرم افزاری.

نرم افزاری :

روش نرم افزاری به روشی گفته میشود که در حافظه هیچگونه دستکاری صورت نگیرد و با استفاده از خود سیستم عامل یا سیستم نرم افزاری بازیابی صورت گیرد که روش هی زیر است :

بازیابی ساختار فایل ها و فولدرها

وقتی ما حافظه ی خود را بصورت فرمت سریع خالی کرده یا اطلاعات خود را پاک میکنیم ( quick format )  ساختار ما اسیبی نمیبیند، فقط به حالت اولیه خود برمیگردد و دسترسی به داده های پیشین ما را کم میکند. در فرمت سریع ( quick format ) در اصل قسمتی از جداولی به نام MFT به روز میشود و بقیه قسمت ها دست نخورده باقی مانده و ما میتوانیم با دسترسی ب ان قسمتهای دست نخورده اطلاعات پاک شده خود را بازیابی کنیم حتی بدون بهم ریختگی فایل ها ، این روش در بین متخصصان به روش RAW معروف میباشد.

برگرداندن اطلاعات پاک شده از حافظه ما

وقتی ما اطلاعا خود را از روی حافظه پاک یا فرمت میکنیم انها بطور فیزیکی پاک نمیشوند و تنها از دید ما پنهان میشوند و شاید شما از خود بپرسید که این فایل ها کجا میروند؟

در واقع وقتی شما فایل های جدیدی را بر روی هارد خود کپی میکنید این ایل ها بر روی فایل های پاک شده نوشته میشوند و به همین دلیل است که میگوییم بعد از پاک شدن داده هایتان به هیچ وجه فایل جدیدی را روی هارد خود کپی کنید.

بازیابی اطلاعات به روش امضای فایل های پاک شده:

اولین سوال این است که امضای فایل پاک شده چیست؟

سوال را با یک مثال پاسخ میدهیم.

مثلا شما یک دسته صد تایی از کاغذ هایی دارید که با اسم و آدرس و امضای اشخاصی پر شده اند. حال شما دنبال شخصی میگردید که اسم او را از خاطر برده اید ولی امضای او را به یاد دارید. شما باید کاغذ ها را ورق زده و با امضا آن کاغذ را بیرون کشیده و شخص مورد نظر را پیدا کنید.

هر فایل نیز امضای مخصوص به خود را نیز دارد.

امضای این نوع فایل ها به این صورت است که عدد یا متنی ثابت که در اول یا آخر فایل است که این اعداد یا متون فرمت آن فایل را مشخص میکنند.

حال در صورتی که ساختار حافظه و مکان دیتا های ما بهم ریخته باشد و از روش های قبل نتوانیم فایل ها و دیتا های خود را بازگردانیم هیچ جای نا امیدی نیست ، زیرا با این روش میتوانیم دوباره دیتاها و فایل های خود را زنده کنیم !

این روشدر تمامی مناطق حافظه به دنبال کد یا فرمت فایل ها گشته و با توجه با کد یا فرمت فایل ها آن را قابل دیدن برای ما میکند.

به طور مثال فایل های با پسوند ویدیویی AVI  با کد و یا فرمت 5249  در مکان های حافظه قابل پیگیری هستند و ای روش با رویارویی با این کد میفهمد که این یک فال ویدیویی پاک شده است و آن را باز میگرداند.

فایل های عکس JPEG با فرمت FFD8 در قسمت های حافظه قابل پیگیری و بازیابی اند.

فایل های عکس PNG  با فرمت یا کد 8950 در قسمت های حافظه قابل پیگیری و بازیابی اند.

فایل های ورد DOCX با فرمت یا کد 504B در قسمت های حافظه قابل پیگیری و بازیابی اند.

در اغلب اوقات فایل های پیدا شده و بازگردانده شده لیستی از فایل ها به ترتیب نام و یا فرمت فایلها بوده و با ساختار قبلی باز نمیگردند و یا به عبارتی دیگر بهم ریخته بر میگردند ولی با این حال برگشتنشان بهتر از نبودنشان است.

بازیابی اطلاعات به روش ترکیبی :

در این روش تمامی روش های ذکر شده به کار گرفته شده و از روش ممکن استفاده میشود.

آیا دستگاهی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد؟

با پیشرفت علم و فنوری در زمینه ی ریکاوری و یا بازیابی اطلاعات توسط مهندسان خبره در کمپانی ACE laboratory با دقت بسیار بالا و در موسسه تحقیقاتی به نام USSR دستگاهی ساخته شد که عملا پیشرفتی بزرگ در فناوری و دنیای بازیابی اطلاعات است. نام این دستگاه نیز PC 3000 است . این دستگاه بهترین راه فیزیکی و تخصصی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته است. این دستگاه نیز قابلیت تعمیر و شناسایی عیوب هارد را نیز دارا بوده و اگر با این دستگاه به تعمیر و بازیابی اطلاعات بپردازید میبینید که هیچ سیستمی توانایی رقابت با این دستگاه را ندارد.

پاک کردن اطلاعات بدون امکان بازیابی یا ریکاوری :

گاهی ما میخواهیم هارد اینترنال یا اکسترنال خود و یا کیس و لپ تاپ خود را به فروش برسانیم . همچنین در بالا ذکر شد که در هرصورت میتوان اطلاعات پاک شده را بازگرداند. پس برای اینکه بتوانیم اطلاعات خود را بدون بازگشت پاک کنیم چه میتوانیم بکنیم؟

ما برای این کار نیاز به چیزی داریم که بصورت فیزیکی بتواند اطلاعات را بدون آسیب رساندن به هارد پاک کند .این کار به دلیل تخصصی بودن توصیه میشود که توسط خودتان انجام نشده و به مراکز تعمیر تخصصی ببرید.

در غیر این صورت میتوانید از نرم افزار های مناسب برای این کار استفاده کنید و توجه داشته باشید که قبل از استفاده از نرم افزار آموزش کار با آن نرم افزار را نیز بخوانید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید . یکی از نرم افزار های تخصصی در این زمینه که شما میتوانید از آن استفاده کنید ، نرم افزار expert eraser میباشد . این نرم افزار میتواند اطلاعات شما را بصورتی پاک کند که کاملا غیرقابل بازگشت باشد و این نرم افزار نیز هارد ها را نیز بصورت اتوماتیک میشناسد.

اطلاعات ما در چند صورت در خطر پاک شدن هستند :

ویروسی شدن ویندوز :

در این صورت ویروس ها میتوانند به درایو شما آسیب زده و تمامی اطلاعا موجود در درایو شما یا حتی هارد شما را پاک کنند .

با داشتن آنتی ویروسی مناسب از ویروسی شدن سیستم خود جلوگیری به عمل آورید

نصب ویندوز:

در هنگام نصب ویندوز نیز در هر درایوی که ویندوز را نصب کنید باید اطلاعات آن درایو فرمت شود . پس سعی کنید قبل از نصب ویندوز اطلاعات موجود در درایو را انتقال به درایوی دیگر یا به هاردی دیگر داده و سپس ویندوز مورد نظر را نصب کنید. درایوc  درایوی است که ویندوز را روی آن نصب میکنید. در نظر داشته باشید فایل موجود در دسکتاپ ، و پوشه های downloads , music , document , video و به طور کلی پوشه personal folder نیز پاک میشوند زیرا که این پوشه ها نیز در درایو c  ذخیره میشوند.

Format

فرمت یکی از قابلیت های ویندوز است که زیاد از آن استفاده میکنیم. و در صورت ویروسی شدن فلش بهترین گزینه فرمت کردن آن فلش یا فضای ذخیره سازی قابل حمل است.

در بسیاری از اوقات ما محل ذخیره سازی خود را فرمت میکنیم و بعد متوجه میشویم که احیانا فایل مهمی را درون آن داشته ، و از خود سرخورده میشویم.

Delete

دیلیت یکی از قابلیت های ویندوز برای پاک کردن فایل یا فایل هاست. تفاوت آن با فرمت این است  که فرمت کل فضای ذخیره سازی را پاک میکند اما دیلیت با انتخاب شما فایل های موجود در آن فضای ذخیره سازی را پاک میکند.برای هر کاربری پیش می‌آید که به طور اشتباهی یا سهوا دست خود را بر روی دکمه دیلیت زده یا سهوا با استفاده گزینه دیلیت اشتباها فایلی مهم را پاک کند.

با این حال شما میتوانید به راحتی اطلاعات خود را ریکاوری کنید. کارشناسان ما نیز با داشتن قویترین ابزار ریکاوری برای بازیابی اطلاعات شما آماده به خدمت به شما مشتریان گرامی میباشند.

شرکت های مختلف نیز نرم افزارهایی در این باره تولید نموده اند که البته با اینکه پیشنهاد نمیشوند ما شرح مختصری از این نرم‌افزار ها را برای شما عزیزان میدهیم.

  Recover my files

Runtime get data back

Quick easy recovery

Test disk

Recuva

Easy us data recovery

Remo recover

Active file recovery

این نرم افزار ها بهترین های موجود در بازیابی اطلاعات اند که بیشترین استفاده را در بین کاربران دارند.  که پر استفاده ترین آنها نیز quick easy recovery  میباشد.

در نظر داشته باشید ریکاوری یا بازیابی اطلاعات از دست رفته با توجه به حجم شما زمان میبرد که با توجه به حجم بالای اغلب کاربران ، زمان زیادی برای بازیابی طول میکشد.

برای ریکاوری اطلاعات از دست رفته خود میتوانید با پرکردن فرم سفارش و یا تماس با ما با کاشناسان ما در تماس باشید . در صورت پر کردن فرم سفارش کارشناسان ما به سرعت با شما تماس حاصل کرده و هماهنگی های مورد نیاز را با شما انجام میدهند. کاشناسان شرکت پانته آ نیز با داشتن بهترین و بروز ترین نرم افزارها برای ریکاوری کردن اطلاعات از دست رفته شما در خدمت شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *