چاپگر, مقالات

معرفی چاپگرهای جوهر افشان

چاپ جوهر افشان یکی از انواع چاپ است که تصویر را با فشردن قطرات جوهر به روی کاغذ ایجاد میکند و یکی از پرطرفدارترین انواع چاپ است.اولین بار ایده‌ی این چاپ در قرن بیستم و توسط یکی از کارمندان شرکت Canon در ژاپن ایجاد شد.در حال حاضر برندهای -Canon Epson بیشترین فروش این نوع پرینتر را دارند.

چاپگرهای جوهر افشان به دو گروه خانگی.اداری و صنعتی تقسیم میشوند.در نوع خانگی.اداری،کاغذ و هد دستگاه حرکت میکنند ولی در نوع صنعتی ،هد دستگاه ثابت است و محصول در حال تولید ،از زیر هد دستگاه حرکت میکند.

پرینترهای جوهر افشان که معمولا برای چاپ عکس و تصویر استفاده می شوند،معمولا ارزان قیمت،با سرعت بالا و کم سرو صدا هستند.این دستگاه شامل قسمتهایی مثل هد،سیستم حرکت هد،کاتریج و…میشود.

از نظر اقتصادی قیمت این چاپگرها پایین تر از انواع لیزری سیاه و سفید است.در مقابل قیمت کاتریج آنها در مقایسه با خود چاپگر گران تر است.

کاغذ مورد استفاده در دستگاه تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر ایجاد شده دارد.این کاغذ باید بدون موج و خط و خش بر روی سطح آن و کاملا شفاف باشد.

دو پارامتر بسیار مهم که در انتخاب این پرینترها باید مورد بررسی قرار بگیرند 1)وضوح بالای تصویر 2)سرعت بالای چاپ هستند.

از مزایای پرینترهای جوهر افشان میتوتن به کم سر و صدا بودن نسبت به انواع سوزنی اشاره کرد و از معایب آن حساس بودن زیاد هد دستگاه و بسته شدن و گرفتگی این قطعه است.

نگهداری از پرینتر های جوهر افشان

جوهر استفاده شده در چاپگرهای جوهر افشان بلافاصله پس از قرار گرفتن به روی کاغذ خشک میشود و همیشه مقداری از آن داخل لوله ها باقی می ماند.درصورتی که مدت زمان طولانی از دستگاه استفاده نشود،این جوهر درون افشانک ها خشک شده و موجب گرفتگی آنها میشود و این کار باعث پایین آمدن کیفیت تصویر میگردد.حتی ممکن است در اثر مسدود شدن،یکی از رنگ ها به خوبی در تصویر چاپ نگردد.برای جلوگیری از این مشکل باید بطور مداوم از پرینتر (حداقل یکبار در هفته)استفاده شود.نکته‌ی مهم آن است که تصویر چاپ شده باید از همه‌ی رنگهای پرینتر استفاده کند تا  از همه‌ی افشانک ها جوهر خارج شود. دیگر اینکه همیشه وقتی به دستگاه احتیاج ندارید ،حتما اول با دکمه‌ی OnOffدستگاه،آن را خاموش کرده و سپس از برق جدا کنید این کار موجب می شود که هد دستگاه در محل پارکینگ قرار گرفته و سپس خاموش شود.

از دیگر مواردی که برای نگهداری از پرینترهای جوهر افشان باید در نظر گرفت،این است که دستگاه را دور از نور یا حرارت مستقیم نگه داریدزیرا باعث می شود حلال داخل جوهر خارج شده و در اینصورت جوهر غلیظ تر می گرددو در نتیجه هد دستگاه زودتر مسدود میشود.

شما میتوانید برای مشورت با کارشناسان ما در شرکت پانته آ در مورد خرید و انتخاب انواع چاپگرهای جوهر افشان با شماره‌ی تماس 03132347170 با باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *