مقالات, چاپگر

آشنایی با فرایند چاپ خوراکی در پرینترهای جوهر افشان

چاپ خوراکی روی کیک چگونه انجام می شود؟

تا کنون در هنگام رد شدن از مقابل ویترین قنادی ها ،تصاویری از شخصیت های کارتونی یا عکس اشخاص را روی کیک های تولد دیده اید.شما این سوال برای شما پیش بیاید که این تصاویر چگونه روی کیک چاپ می شوند؟برای رسیدن به پاسخ این پرسش ،لازم است که با ما در ادامه‌ی این مقاله همراهی کنید.

تصویری که روی کیک چاپ میشود توسط پرینترهای مخصوص و به کمک کاغذ و جوهر های خوراکی چاپ میشود.دراین نوشته با انواع جوهر خوراکی ،کاغذ خوراکی و در نهایت انواع مدل چاپگر هایی که این قابلیت را دارند ،آشنا میشویم.

در اولین قدم باید بدانیم که برای اینکار به سه عامل نیاز داریم:

1- پرینتر با قابلیت چاپ تصویر خوراکی

بهترین برند ازچاپگر هاکه برای این منظور وجود دارند،از نوع اپسون و کانن هستند.نکته‌ی حائز

اهمیت آن است که کیفیت چاپ در پرینتر های کانن از اپسون بیشتر است ولی در مقابل طول عمر کمتری دارند.دیگر اینکه این مدل از پرینتر باید حتما از نوع مخزن دار باشد زیرا باید جوهر خوراکی در آن ریخته شود و عملیات چاپ توسط هد دستگاه و این جوهر خوراکی صورت میگیرد.

 چند مدل از پرینتر هایی که در بازار برای این نوع چاپ وجود دارند عبارت اند از:

Epson:L 1800-L 1300-L 800-L 850

Canon:pixma G2400-pixma G1400-pixma G2411

البته در این مدلها بعضی برای چاپ روی کاغذA4 وA3 برخی برای چاپ روی کاغذ هستند.

نکته‌ی مهم دیگر در این پرینتر ها این است که برخی از آنها دارای مخزن های فابریک و غیر قابل تعویض و بعضی از آنها دارای مخزن هایی جداگانه هستند که قابلیت تعویض شدن دارند و مسلما مدل هایی که دارای مخازن جداگانه هستند ،مناسب ترند چون در صورت بروز مشکل ،قابلیت تعویض دارند ولی در مدل هایی که مخزن آنها فابریک است ،در صورت اختلال در کار دستگاه حتما باید مخزن تعمیر شود و از نظر اقتصادی در صورت تعمیر مخزن هزینه‌ی شما دو برابر بیشتر از مقداری است که برای تعویض مخزن باید پرداخت کنید .

2-کاغذ خوراکی

اولین بار کاغذی که این قابلیت را داشته باشد در کشور آمریکا تولید و وارد بازار شدو بعدها کشورهایی مثل چین به این تکنولوژی دست پیدا کردند.ولی کاغذ های تولیدشده در کشورآمریکا از نظر کیفیت بسیار بالاتر هستند در صورتی که از نظر ظاهری شبیه هم اند.جنس این کاغذ از آرد برنج است و برای اینکه جوهر به درستی روی آن بنشیند، سطح آن را با مایعی مخصوص آغشته میکنند .نکته‌ی مهم این است که این نوع کاغذ حتما باید در یخچال نگهداری شود زیرا در غیر اینصورت از کیفیت آن کاسته خواهد شد

3-جوهر خوراکی

در اصل جوهر،پودری به نام دای است که به مایع رزین افزوده میشود.ولی در جوهر خوراکی به جای رزین ،گلیسیرین قرار میگیرد تا قابلیت خوراکی بودن داشته باشد. ولی بطور کلی با اینکار فقط مقدار کمی از خاصیت شیمیایی بودن جوهر کم میشود و به همین دلیل بهتر است در هنگام مصرف کیک ،کاغذ چاپ شده از روی آن برداشته و سپس مصرف شود.

تعمیر پرینتر های خوراکی

این نوع پرینتر ها بیشتر و زودتر از بقیه‌ی انواع چاپگر احتیاج به سرویس دارند .بیشترین علت خرابی دستگاه مربوط به جوهر است و چون بر پایه‌ی گلیسیرین هستند ،در صورتی که دستگاه

به مدت طولانی مورد استفاده قرار نگیرد و عملیات چاپ توسط آن انجام نشود،این ماده سبب آسیب به هد پرینتر میشود .

امیدوارم که با مطالعه‌ی این مقاله ،اطلاعات ابتدایی در مورد این نوع چاپ پیدا کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *