مقالات, لپ تاپ - PC

10 راه حل ابتدایی برای حل مشکلات نرم افزاری کامپیوتر و لپ تاپ

با بهترین توصیه های تعمیر کامپیوتر یا لپ تاپ از بدترین حالت های ممکن و مشکلات نرم افزاری کامپیوتر جلوگیری کنید. اگر کامپیوتر یا رایانه شما راه اندازی می شود و اگر رایانه شما به طور عادی روشن می شود. اما پس از شروع کار با مشکلی مانند فریز شدن یا به اصطلاح هنگ کردن و یا کندی زیاد رو برو می‌شوید. چندین ترفند وجود دارد که می توانید امتحان کنید.
در این مطلب چند تا از بهترین نکات اولیه برتر تعمیر کامپیوتر بصورت نرم افزاری را برایتان گردآوری نمودیم. ما نکاتی آسان برای رفع خرابی انواع مختلف سیستم های کامپیوتری و حل مشکلات رایج کامپیوتر را ارائه می دهیم. اگر در کامپیوتر یا رایانه شما مشکلی پیش آمد. قبل از اینکه بخواهید برای تعمیر حرفه ای کامپیوتر اقدام کنید. این چند نکته آسان برای امتحان کردن را تست کنید. اگر مراحل را دقیق دنبال کنید. هیچ یک از راه حل های پیشنهادی ما که در زیر بیان شده آسیب به رایانه شما وارد نمی کند. ما در این مطلب بیشتر به نکات تعمیرات کامپیوتر و رایانه های شخصی ویندوز (به جای مک) تمرکز کرده ایم. زیرا رایانه های شخصی ویندوز مستعد ابتلا به اشکالات بیشتری هستند. اگرچه برخی از نکات برای مک نیز مفید است.

1- حل مشکلات نرم افزاری کامپیوتر هنگامی که سیستم قفل می‌کند

کامپیوتر و رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید. ریستارت کنید. این یک راه حل و موضوع کلیشه ای است. اما بسیاری از مشکلات دسکتاپ و لپتاپ را برطرف می کند. یک راه حل سریع و آسان است. بنابراین همیشه ارزش دارد که ابتدا آن را امتحان کنید. اگر سیستم به طور کامل قفل شده به طوری که موس یا کیبورد جواب نمی‌دهد، از دکمه ریست در کامپیوترهای خانگی استفاده کنید معمولاً می توانید با پایین نگه داشتن دکمه روشن / خاموش برای چند ثانیه، کامپیوتر را کاملاً خاموش کنید. هر چند اینکار در شرایط عادی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود در مواقع ضروری اجتناب ناپذیر است. بهتر است پس از خاموش کردن کامپیوتر رومیزی برق را هم قطع کنید و مجددا سیستم را روشن کنید. درمورد لپتاپ که دکمه ریست ندارد باید کلید پاور را چند ثانته برای خاموش شدن کامل نگه دارید و با خارج کردن و جا زدن مجدد باتری این کار را کامل کنید. البته باتری لپتاپ‌های جدید داخلی است و امکان این کار را ندارید.
 

2- تهیه نسخه پشتیبان از فایل های مهم

اگر حس کردید که مشکل سیستم تان کمی حاد است بجای نگرانی می توانید از پرونده های خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. حتی مشکلات کوچک مانند اینکه کامپیوتر شما به کندی کار می کند. می تواند نشانه یک مسئله بزرگتر باشد. برای جلوگیری از، حذف پرونده ها و عکسهای مهم در صورت بروز مشکل از تمام پرونده های خود در یک هارد اکسترنال یا فضای ذخیره سازی ابری آنلاین پشتیبان تهیه کنید.

3- پیشگیری امنیتی بهتر از تعمیر کامپیوتر است

بررسی های امنیتی رایانه را هر چند وقت یکبار به طور منظم اجرا کنید. اگر کارهایتان به همان راحتی که باید انجام شود انجام نمی شوند یا اینکه شما مرتباً با مشکل روبرو هستید یک اسکن امنیتی را انجام دهید. برخی از بدافزارها یا ویروس های خاص مخرب می توانند کامپیوتر شما را از شروع کار متوقف کنند. اما به طور معمول باعث کندی سیستم شما می شوند. یک اسکن امنیتی ذهن شما را آرام می کند و به شما امکان می دهد حملات مخرب را در مراحل اولیه منتفی کنید. اگر نرم افزار امنیتی نصب نکرده اید یا از نرم افزار امنیتی فعلی خود راضی نیستید یک نرم افزار بهتر نصب کنید. کدام را نصب کنید؟ نرم افزارهای امنیتی زیادی هستند که به شما در حفظ امنیت کامپیوتر و رایانه از حمله کمک می کند.

4- تعمیر نرم افزاری کامپیوتر با حذف برنامه های نصب اخیر

برنامه های اخیراً نصب شده را حذف کنید. اگر رایانه شما درست بعد از نصب یک برنامه نرم افزاری، شروع نشان دادن علائم غیرعادی می‌کند، آخرین نرم افزاری را که روی سیستم تان نصب کردید حذف کنید. برای انجام این کار با خیال راحت، به کنترل پنل ویندوز بروید (از منوی Start شما قابل دسترسی است) و ” programs and features ” را انتخاب کنید. هنگامی که برنامه را حذف نصب کردید، پیشرفت را بررسی کنید. اگر همه چیز خوب پیش می‌رود اشکال از برنامه نصب شده بوده است.

5- حذف برنامه های تکراری

یکی دیگر از بهترین راه ها برای تعمیر نرم افزاری کامپیوتر بررسی برنامه های تکراری است. اگر دو نسخه از یک برنامه در حال اجرا داشته باشید (به عنوان مثال اگر برای دریافت آخرین نسخه به جای استفاده از گزینه به روزرسانی برنامه یک نرم افزار را مجدداً نصب کرده باشید) ممکن است مشکل ایجاد شود. شما می توانید با استفاده از Control Panel  ویندوز که لیست تمام برنامه های نصب شده در رایانه شما است، بررسی کنید که آیا چندین نسخه از همان برنامه نصب شده است یا خیر. اگر نسخه های کپی را نصب کرده اید. هر دو نسخه را حذف نصب کنید و سپس دوباره نصب کنید.

۶- همزمان فقط از یک آنتی ویروس استفاده کنید

بیش از یک برنامه آنتی ویروس استفاده نکنید. محافظت از کامپیوتر با نرم افزار امنیتی مناسب بسیار حیاتی است. اما اجرای دو برنامه آنتی ویروس در رایانه شما به عنوان مثال: اجرای Microsoft Defender که به صورت رایگان با ویندوز ۸ یا ۱۰ ارائه می شود و سپس نصب یک برنامه ضد ویروس اضافی از شرکتی مانند McAfee یا Norton یا نود ۳۲ می تواند در کامپیوتر شما درگیری ایجاد کند. این می تواند کامپیوتر شما را کند و در بدترین حالت باعث خراب شدن رایانه شود. اگر دو برنامه ضد ویروس مختلف روی رایانه خود نصب کرده اید مطمئن شوید که فقط یکی از آنها فعال است.

۷- نصب بروزرسانی های لازم

گاهی وقت ها یکی از بهترین راه حل های تعمیر نرم افزاری کامپیوتر و راینه بررسی و نصب به روزرسانی های ویندوز این یک روش ساده برای اطمینان از به روز بودن شماست و باید عملکرد و قابلیت اطمینان کامپیوتر شما را بهبود بخشد. می توانید رایانه خود را برای بررسی و نصب خودکار به روزرسانی های ویندوز تنظیم کنید. اگر قبلاً مرتباً به روزرسانی ها را اجرا نکرده اید. دانلود و نصب همه به روزرسانی ها ممکن است مدتی طول بکشد اما ارزشش را دارد. سعی کنید یک به یک بروزرسانی کنید.  البته بروزسانی خودکار ویندوز ها و برنامه هایی که اورجینال نیستند برای حل مشکلات نرم افزاری کامپیوتر اصلا کاربردی نیست و حتی امکان آسیب رساندن به ویندوز را بیشتر می‌کند. در عوض ازنسخه های کرک شده جدید استفاده کنید. (ما مایل نیستیم به شما توصیه کنیم از نسخه های غیر اورجینال استفاده کنید)

۸- رفع مشکلات نرم افزاری کامپیوتر با بازیابی سیستم

انجام بازیابی سیستم این ابزاری قدرتمند و موثراست و با بازگشت سیستم رایانه ای به آخرین وضعیتی که در آن به خوبی کار می کند. بسیاری از مشکلات رایانه را برطرف می کند.
در ویندوز 7 به Start> All Programs> Accessories> System Tools> System restore
در ویندوز 8 و 10 کافیست system restore  را در جعبه جستجوی ویندوز وارد کرده و Enter را فشار دهید. هنگامی که در پنجره اصلی قرار گرفتید. اگر یک نقطه بازیابی در دسترس دارید. تاریخ با حروف برجسته نشان داده می شود. روی آن تاریخ کلیک کنید و به سادگی گام به گام مراحل را دنبال کنید رایانه شما راه اندازی مجدد میشود. اگر با موفقیت بازیابی شود تأیید خواهید گرفت.
 

9- انجام تعمیر سیستم عامل

برای این کار به دیسک اصلی سیستم عامل Windows خود نیاز دارید. دیسک خود را در درایو دیسک قرار داده و کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی کنید. هنگامی که رایانه روشن می شود. یک منوی روی صفحه با گزینه های مختلف مشاهده خواهید کرد. گزینه Repair را انتخاب کنید. هشدار – گزینه نصب ویندوز را انتخاب نکنید – اگر این کار را انجام دهید و نصب کامل ویندوز را ادامه دهید ، درایو شما را پاک کرده و ویندوز را از ابتدا دوباره نصب می کند. با این کار همه داده های شما از دست می رود. استفاده از گزینه تعمیر تأثیری بر داده های شما نخواهد داشت ، اما برای اینکه ایمن باشید ، قبل از استفاده از این روش ، از پرونده های خود پشتیبان تهیه کنید.
 

10- اینترنت کند یا ضعیف

این مسئله معمولاً در کوکی های شما نهفته است! کوکی ها اثر انگشت اطلاعاتی هستند که رایانه شما نگهداری می کند. گرچه بیش از حد کوکی ها ممکن است منجر به عملکرد ضعیف اینترنت شوند. اگر با Windows کار می کنید ، “٪ temp٪” را در نوار جستجو تایپ کنید و کوکی ها را پاک کنید. پس از پاک شدن کوکی ها ، اینترنت شما باید سریعتر عمل کند و زمان بارگیری باید به طور قابل توجهی بهبود یابد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *