چاپگر, مقالات

نقش لیزر در پرینتر های لیزری

نقش لیزر در پرینتر های لیزری

حتما در کار با پرینتر برای شما پیش آمده است که تصاویر یا متن های چاپ شده، تار یا ناخوانا و بدون کیفیت لازم چاپ می شوند. در اینصورت اگر از میزان پودر یا تونر در کاتریج و نیز از سالم بودن قطعات آن مطمئن هستید، احتمالا ایراد از قسمت لیزر دستگاه است. در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با نقش لیزر در پرینتر های لیزری آشنا کنیم:

یونیت لیزر چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است

در پرینترهای لیزری برای تثبیت پودر یا تونر به روی کاغذ به جای نور از لیزر استفاده می شود. این عمل در چاپگرهای لیزری توسط قسمتی به نام یونیت لیزر انجام می گردد. البته به این نکته توجه کنید که یونیت لیزر تنها یک قطعه نیست بلکه از قسمت هایی مثل لیزر، برد لیزر، آیینه ی کوچک، عدسی و … تشکیل شده است. در صورت عملکرد صحیح این قسمت، برگه ‌ی چاپ شده روشن و واضح بوده و از کیفیت کافی برخوردار است. خرابی و ایراد در هر قسمت از بخش یونیت لیزر، باعث می شود که نور کافی به دستگاه نرسد و چاپ دارای کیفیت لازم نباشد.

در این مقاله به بررسی نقش لیزر در پرینتر های لیزری و علائمی که ممکن است در اثر خرابی هر یک از قسمت های یونیت لیزر بوجود بیاید می پردازیم.

علائم خرابی لیزر

از نشانه هایی که در صورت مشاهده‌ی آن میتوان به ایراد در قسمت لیزر پرینتر پی برد، میتوان به تار و یا ناخوانا بودن متن یا بی کیفیت بودن تصویر چاپ شده اشاره کرد. در اینصورت اولین قسمتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، لیزر پرینتر است.

اشکالات بوجود آمده در قسمت های مختلف یونیت لیزر

کثیفی آیینه های یونیت لیزر: به مرور زمان و در صورت کار مداوم پرینتر، گرد و غبار و آلودگی وارد قسمت یونیت لیزر دستگاه میشود و روی آیینه ها و عدسی قرار میگیرد و همین باعث تار و یا ناخوانا بودن تصویر یا متن میشود.به همین دلیل توصیه میشود که چاپگر شما حتما به صورت دوره ای تحت نظر کارشناسان حرفه‌ای سرویس شود و قسمت یونیت لیزر دستگاه نیز سرویس و بررسی شود.

خرابی سوکت یونیت لیزر: گاهی اوقت علیرغم تمیز بودن آیینه های یونیت لیزر شاهد آن هستیم که تصویر چاپ شده تار و بی کیفیت است، در این صورت ممکن است اشکال از سوکت این قسمت باشد. در صورتی که سوکت قابل تعمیر باشد، تعمیر و در غیراینصورت باید تعویض گردد.

آسیب دیدن عدسی داخل یونیت لیزر: گاهی اوقات در اثر عدم دقت در زمان سرویس یونیت لیزر، ممکن است عدسی داخل یونیت لیزر ( حتی به میزان خیلی کم) جابجا شود که همین باعث نرسیدن نور کافی به این قسمت و در نتیجه تار بودن متن میگردد.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از نشانه های ذکر شده در اسرع وقت مشکل را با کارشناسان حرفه ای در میان بگذارید. در صورت بی توجهی به این مسئله و ادامه‌ی فرآیند چاپ، آسیب بیشتری به دستگاه وارد میگردد.

منتظر مقالات دیگر ما باشید و  ما را در وب سایت Panteaco.irهمراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *