چاپگر, مقالات

نکات مهم نگهداری از پرینتر

نکات مهم نگهداری از پرینتر

در صورتی که پرینتر جدیدی را خریداری کرده اید، آشنایی با نکات مهم نگهداری از دستگاه میتواند مفید باشد و در صورت رعایت نکردن این نکات و استفاده ی مداوم، دستگاه شما پس از مدت کوتاهی قابل استفاده نخواهد بود و هزینه های جانبی زیادی به شما تحمیل خواهد شد. در این مقاله سعی میکنیم نکات مهم نگهداری از پرینتر را به شما آموز دهیم:

نکات مهم در نگهداری انواع پرینتر:

 

 • اولین کاری که پس از خرید پرینتر یا هر دستگاه الکترونیکی دیگر باید انجام دهید، مطالعه ی دفترچه ی راهنمای دستگاه است. با اینکار اصول اولیه ی استفاده از پرینتر یا هر وسیله ی دیگری مثل نوع ولتاژ مصرفی دستگاه، نکات مهم در مورد جابجایی و نصب آن، راهنمایی در مورد کار با منوی اصلی چاپگر و دستور العمل های آن و یا ذکر مشکلات اساسی دستگاه و راه حل برطرف کردن آنها و… ذکر شده است.
 • استفاده از کاتریج و قطعات مصرفی اورجینال در پرینتر تاثیر زیادی در طول عمر دستگاه شما خواهد داشت. به این نکته توجه کنید که شاید در نگاه اول خرید این قطعات از نوع اصل و اورجینال از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد، ولی در طولانی مدت به دلایل زیر مزیت های زیادی به همراه خواهد داشت:.
  • استفاده از مواد اولیه ی با کیفیت در ساخت بدنه ی کاتریج
  • اسیب نرساندن به بقیه ی قسمت های پرینتر
  • استفاده از تونر با کیفیت
  • بالاتر بودن ظرفیت چاپ کاتریج
  • پایین بودن میزان خرابی
 • هیچ گاه برای اتصال چاپگر یا هر وسیله ی دیگر به برق، از پریز مشترک استفاده نکنید. رعایت کردن این نکته در مورد اتصال چند وسیله ی برقی کم مصرف مثل وقتی که دو یا چند گوشی موبایل را به یک محافظ برق متصل می کنید، اشکالی ندارد. ولی هنگامی که وسایل بزرگتر و پر مصرف تر مثل پرینترها به خصوص انواع چند کاره را با وسایل دیگری مثل کامپیوتر یا لپ تاپ به یک پریزبرق مشترک متصل میکنید، در طولانی مدت باعث آسیب رساندن به دستگاه شما خواهد شد.
 • همیشه دستگاه را روی سطح صاف و دور از آفتاب مستقیم و گرما و وسایل گرمایشی قرار دهید. بطور کلی گرمای محیط بر کارکرد دستگاههای الکترونیکی تاثیر میگذارد. دقیقا به همین دلیل است که در پرینترهای چند کاره قسمتی به نام فن یا خنک کننده طراحی شده است. فن در چاپگر قطعه ای است که وظیفه ی اصلی آن پایین نگه داشتن دمای داخل دستگاه و خنک کردن قطعات در معرض گرما مخصوصا فیوزینگ می باشد. در صورت صحیح کار کردن خنک کننده یا فن در پرینتر، دمای داخلی دستگاه پایین می آید و به دنبال آن طول عمر دستگاه بیشتر می گردد و همچنین کیفیت چاپ بالاتر می رود.
 • همیشه بعد از استفاده از دستگاه در بازه ی زمانی مشخص، به کمک یک دستمال تمیز داخل و خارج دستگاه را تمیز کنید و همچنین سرویس جنرال دوره ای دستگاه را حداقل دو سال یکبار توسط تعمیرکار حرفه ای انجام دهید.
 • مورد دیگر این است که در زمانی که نیازی به استفاده از دستگاه ندارید، همیشه روی پرینتر را با استفاده از یک کاور بپوشانید تا ذرات گرد و غبار یا ذرات چربی وارد قسمت های داخلی دستگاه نشوند.
 • هیچ گاه قبل از قرار دادن کاغذ در سینی پرینتر -برای جلوگیری از چسبیدن آنها به همدیگر- بین دسته ی کاغذ فوت نکنید.

نکات مهم نگهداری از پرینترهای لیزری:

 • همیشه درهنگام انتخاب کاغذ برای پرینترهای لیزری به نوع آن توجه کنید و کاغذ مخصوص این چاپر را با جنس و وزن مناسب خریداری نمایید و در صورتی که از کاغذ هایی با ضخامت یا وزن متفاوت استفاده می کنید در قسمت تنظیمات دستگاه نوع کاغذ را تعریف نمایید.
 • هیچ گاه کاغذ های دارای منگنه یا سوزن را در دستگاه قرار ندهید.
 • همیشه در کارکردن با پرینتر به توان کاری دستگاه توجه کنید. در صورتی که پرینتر شما دارای توان کاری پایین باشد، بطور مداوم و پشت سرهم حداکثر تا 50 صفحه و در صورتی که دارای توان کاری بالایی باشد، حداکثر تا 150 صفحه را میتوانید پرینت بگیرید.
 • در هنگام قرار دادن کاغذ در سینی چاپگر، گیره های نگهدارنده ی اطراف کاغذ را مطابق با سایز آن تنظیم نمایید.

نکات مهم نگهداری از پرینترهای جوهر افشان:

 • مهمترین نکته در نگهداری پرینترهای جوهر افشان استفاده ی مداوم از آن است. به این معنی که در صورتی از چاپگرهای جوهر افشان برای مدت طولانی در چاپ تصویر یا عکس استفاده نشود، امکان خشک شدن هد دستگاه زیاد است.برای جلوگیری از این مشکل حتی در صورتی که نیاز به چاپ عکس یا تصویر ندارید، بصورت هفتگی عمل چاپ را بوسیله ی دستگاه انجام دهید.
 • در صورت تمام شدن جوهر کاتریج در پرینترهای جوهر افشان، سریعا اقدام به شارژ آن نمایید تا از خشک شدن باقیمانده ی جوهر در قسمت های مختلف دستگاه و در نتیجه خرابی دستگاه جلوگیری شود.
 • در هنگام خاموش کردن دستگاه و یا جداکردن دو شاخه ی برق آن از پریز دقت کنید که هد پرینتر در جای اصلی آن قرار گیرد.(اصطلاحا هد دستگاه پارک می شود.)
 • برای تمیز کردن قسمت هد در پرینتر های جوهرافشان نرم افزاری به نام Head Clean وجود دارد. توجه کنید که استفاده از این نرم افزار به دفعات زیاد موجب آسیب رساندن به هد دستگاه و در نتیجه سوختن آن میگردد.

انجام سرویس دوره ای پرینتراعم از جوهر افشان یا لیزری تاثیر زیادی در طول عمر دستگاه دارد. در طی این عمل که اصطلاحا به آن سرویس جنرال دستگاه گفته می شود، کلیه ی قاب های خارجی باز شده و تمیز می شوند.همچنین قسمت های داخلی دستگاه مانند فیوزینگ دستگاه یا یونیت لیزر آن باز شده، تمیز یا گریس کاری می شوند، قطعات آسیب دیده تعمیر یا تعویض می گردند و مجدد دستگاه بسته می شود. انجام اینکار بصورت دوره ای و حداقل دو سال یکبارتوصیه می شود.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نکات مهم در نگهداری از پرینتر آشنا کنیم. همکاران ما در شرکت پانته آ آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

منتظر مقالات دیگر ما باشید و  ما را در وب سایت Panteaco.irهمراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *